Powierz swoje sprawy właściwemu prawnikowi

Ustalenie ojcostwa Wrocław

Ustalenie ojcostwa Wrocław to proces określenia pochodzenia dziecka. Postępowanie dowodowe może składać się np. z przeprowadzenia badań DNA, zeznań świadków, dowodów z dokumentów, które mają na celu wykazanie czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Uznanie ojcostwa jest istotne w kontekście m.in. prawnych obowiązków i praw rodzicielskich w stosunku do dziecka. Kwestie związane z postępowaniem o ustalenie ojcostwa bywają skomplikowane, dlatego adwokat Wrocław pomaga, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa. 

Jak wygląda ustalenie ojcostwa?

Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej, niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.

Dochodzić sądowego ustalenia ojcostwa można m.in. wtedy, gdy:

  • dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego, a ojciec dobrowolnie go nie uznał,
  • ojcostwo męża matki zostało zaprzeczone, a ojciec biologiczny dobrowolnie go nie uznał.

W określonych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przypadkach powództwo sądowe o uznanie ojcostwa może wytoczyć:

  • dziecko,
  • matka dziecka,
  • domniemany ojciec,
  • prokurator.

W procesie o ustalenie ojcostwa można dodatkowo dochodzić m.in. roszczeń alimentacyjnych i kosztów związanych np. z wyprawką dla dziecka. 

Dlaczego pomoc adwokata jest potrzebna?

Usługi, które oferuje nasza kancelaria, obejmują kompleksową pomoc prawną przy procesie ustalenia ojcostwa. Jeżeli ojciec nie chce dobrowolnie uznać dziecka, warto rozważyć zainicjowanie sprawy sądowej. Profesjonalne doradztwo prawne może pomóc również w sytuacji, gdy matka dziecka odmawia potwierdzenia ojcostwa. Proces uznania ojcostwa jest często długotrwały i skomplikowany, dlatego pomoc doświadczonego Adwokata może okazać się nieoceniona, a konsultacje pomogą wyjaśnić wątpliwości.

Nasze usługi to:

Z naszą pomocą zyskasz poczucie, że proces ustalenia ojcostwa we Wrocławiu nie będzie stanowił dla ciebie źródła niewyjaśnionych wątpliwości. Dlatego warto rozważyć powierzenie swojej sprawy profesjonaliście. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Kancelaria adwokacka
Prawo rodzinne
Prawo karne
Prawo cywilne
Blog
Opinie
Kontakt
Copyright 2022
Realizacja: strony-piaseczno.pl